לקביעת פגישת יעוץ חינם 050-5898261 

 במהלך השנים, ניסו קבלנים, חברות בנייה וגורמים בממשלה למצוא דרכים לייעל ולשפר את דרכי הבנייה של בתי מגורים ומשרדים בישראל. הרעיון היה לייעל הן את דרכי העבודה וכן להקטין עלויות. אחד הפתרונות שהועלו היה שיטת בנייה קלה (בניה מתקדמת). 

 

כך עם השנים עמדו שתי אופציות על המדף, בנייה קונבנציונאלית לעומת בנייה קלה. במאמר זה נציג בקצרה את יתרונותיהן של שתי שיטות הבנייה, זו מול זו.

 

בנייה קונבנציונאלית- היתרון הוא בעיקר פסיכולוגי 

 

בניה קונבנציונאלית (שנחשבת לבנייה מסורתית) היא הבנייה שבאמצעותה בונים את מרבית בתי המגורים והמשרדים. מדובר על בנייה באמצעות בטון ובלוקים.

 

הבנייה הקונבנציונאלית נתפסת כיציבה וחזקה יותר, אולם אין הדבר בהכרח כך. עיקר יתרונה של שיטת בנייה זו הוא בעיקר בפן הפסיכולוגי שלה. האדם רגיל לחיות במבנים שנבנו באופן מסורתי, הביטחון שמשרים עלינו מבנים כאלה הוא שונה מאשר הביטחון שמשרים עלינו מבנים בשיטות בנייה אחרות.  

 

בנוסף, בשל העובדה כי דובר בשיטת בנייה מסורתית, קל יותר למצוא בעלי מקצוע המתמחים בשיטה, וגם חומרי הגלם המשמשים בה- זמינים יותר, כך שהתחרות בין הספקים מובילה, בסופו של דבר, להוזלת עלויות. 

 

בנייה קלה (בניה מתקדמת)- מהירה, חסכונית ומדויקת 

 

אל מול בנייה קונבנציונאלית, יש את הבנייה הקלה. מדובר על בנייה שנעשית בחומרי גלם שונים, בעיקר קירות גבס אך אפשרי גם להשתמש בזכוכית, אלומיניום, עץ וחומרים אחרים שאינם בטון. 

 

לבנייה מסוג זה שני יתרונות עיקריים. ראשית, להבדיל מבנייה מסורתית, תהליך הבנייה הוא מאוד מהיר ופשוט. אם מבנה מסורתי לוקח שנה ולפעמים יותר לסיים, אז כאן אנחנו מדברים על שבועות וחודשים בודדים. שהו יתרון אדיר, הבא לידי ביטוי בעיקר בחיסכון בעלויות המשנה- שכירות בשמן ההמתנה לסיום הבנייה, תשלום לבעלי המקצוע ועוד. 

 

היתרון השני: מדובר על בנייה ירוקה, תומכת סביבה. בעוד שבשביל לייצר בטון יש לפגוע בטבע, שלא נדבר על עצם הבנייה עצמה שמזהמת את הסביבה (אנחנו מדברים הן על תהליך הבנייה בפועל והן על כל התהליך הנלווה, שינוע החומרים וכדומה), אזי שבנייה ירוקה היא ידידותית לסביבה ומאפשרת לנו לשמור עליה גם בעת השימוש במבנה, למשל, בעזרת שימוש בחומרים ממוחזרים שימוש בחלונות גדולות לקליטת אור שמש ועוד (שבאים גם הם לידי ביטוי בחיסכון בעלויות השוטפות).

 

מדובר בבנייה  ברמת דיוק גבוהה מאד, יותר מאשר בבניה קונבנציונאלית. 

אופן הבנייה מאפשר גם גמישות מירבית בשינויים, תוספות והרחבות המבנה על פי הצורך בהמשך הדרך.  

 

בנייה קלה (בניה מתקדמת) מספקת איכות חיים ברמה גבוהה מאד. לא בכדי זוהי שיטת הבנייה הנהוגה היום ברב מדינות אירופה וארה"ב. הפן הפסיכולוגי "משחק תפקיד" בעת בחירת שיטת הבנייה העדיפה, מאחר והסיבות לרכישת דירה מלכתחילה הן פסיכולוגיות ברובן, ומתקשרות אצלנו בתודעה לביטחון ולהגנה. 

 

חשוב לזכור, כי בתים הנבנים בשיטת הבניה המתקדמת (בנייה קלה) הם עמידים, יציבים ובטוחים יותר בעת רעידת אדמה או שריפות, בשל הבידוד ואופן הבנייה בשכבות.

 

בנייה קונבנציונאלית

לעומת בנייה קלה