לקביעת פגישת יעוץ חינם 050-5898261 

היערכות לקראת רעידת אדמה היא חשובה ביותר, שכן רעידת אדמה אינה חייבת להיות קטלנית על מנת לגרום לאבידות בנפש או ברכוש. רעש האדמה לכשעצמו אינו הורג, אלא התמוטטות המבנים הנגרמת כתוצאה מן הרעש. הפיתרון הוא בנייה נכונה ועמידה בפני רעידות אדמה. 

 

על מנת שמבנה יהיה מסוגל לעמוד ברעידת אדמה, יש צורך בתכנון נכון של המבנה. במדינת ישראל, תקן 413 הוא התקן המחייב לבניית מבנים עמידים בפני רעש אדמה. ואולם, המוכנות בישראל לקראת רעש אדמה היא נמוכה, ומבנים רבים שנבנו לפני כניסת התקן לתוקף, צפויים להיהרס ברעש אדמה חזק.

לפיכך, תמ"א 38 מציעה דרך להתמודד עם האיום שברעידת אדמה. תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. בעקבות תחזיות קודרות המתריעות מפני רעידת אדמה קטלנית הצפויה להתרחש באזורנו, הקימה ממשלת ישראל בשנת 1999 ועדת היגוי שתרכז את ההיערכות לקראת רעידת אדמה. אחד האמצעים שנהגו על-ידי הוועדה היה תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (להלן – "התכנית"), שאושרה בשנת 2005 על-ידי הממשלה.

 

מטרתה של התכנית לחזק מבנים קיימים, שהיתרי בנייתם הוצאו לפני שנת 1980, וזאת על מנת למנוע אבידות בנפש וברכוש הצפויות מהתרחשות רעידת אדמה.

 

יתרונות התכנית 

היתרון החשוב והברור ביותר של התכנית הוא חיזוק המבנה מפני רעידת אדמה הצפויה באזורנו, למעשה בכל רגע נתון, ומניעת אבדות בנפש וברכוש. מעבר לכך, ישנה השבחה של הנכס ועליית ערך דירות המגורים, שכן התכנית מאפשרת קבלת היתרי בניה להרחבת המבנה ולבניית דירות נוספות, ללא תשלום מסי שבח ומכירה, בהתקיים תנאים מסוימים.

 

בנוסף, מעבר לחיזוק המבנה ולהפיכתו לעמיד בפני רעידות אדמה, התכנית מאפשרת הוספת השיפורים ותוספות הבנייה הבאים: הוספת מעלית לבניין; הוספת מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) לכל דירה – כלומר, תוספת חדר לכל דירה; חיזוק קומת העמודים על ידי סגירת מעטפת, ועל-ידי כך הוספת חדרים ומחסנים בקומת הקרקע; הוספת קומה או קומות נוספת לבניין; שיפוץ הבניין: לובי, חצר, חניה.

 

מימון הפרויקט 

חוק המקרקעין (חיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה), התשס"ח–2008 קובע בסעיף 8 כי על דיירי הבית המשותף לשאת בהוצאות הדרושות למימון העבודה. עם זאת, התכנית פותרת את בעיית המימון על-ידי מתן אפשרות להעביר את זכויות הבניה בבית המשותף ליזם חיצוני, שבתמורה לזכויות הבניה, מממן מכספו את הפרויקט. בעלי הדירות, כאמור, אינם נאלצים להוציא מכספם, וזוכיםלשקט נפשי, לביטחון, לאיכות חיים, ולעלייה יפה בערך הנכס שבבעלותם.

 

ניהול הפרויקט 

ניהול פרויקט לחיזוק מבנה מפני רעידות אדמה כרוך באחריות רבה, ומצריך זמן, ידע וניסיון, והשקעת משאבים. 

 

Via Nova שמה בראש מעייניה את שביעות רצונם של לקוחותיה. במסגרת תמ"א 38, מבצעת Via Nova  כל סוג עבודה, בצורה מקצועית תוך הקפדה יתירה על איכות וטיב העבודה, החל בחיזוק המבנה בלבד, וכלה בשיפוץ כללי של הבית המשותף ומימוש הזכויות לתוספות הבניה. תוכן ההתקשרות עם Via Nova - על כל פרטיה - כפוף למשא ומתן בינה לבין בעלי הדירות, וזאת על מנת להבטיח שביעות רצון כל הצדדים.

 

Via Nova תפעל מול הרשויות המתאימות לקבלת כל האישורים הנדרשים, וכך תחסוך לבעלי הדירות את כאב הראש הכרוך בעיסוק בבירוקרטיה. כל פרויקט, מראשיתו ועד סופו, ילוּוה על-ידי אנשי מקצוע מנוסים – מהנדס, אדריכל, עורך-דין ורואה-חשבון, וההתקשרויות במסגרתו תעשינה רק עם גורמים מקצועיים ואמינים, על מנת להבטיח ביצוע ברמה הגבוהה ביותר.

 

חיזוק מבנים - תמ"א 38